Türkiye Boy Ortalaması 2023

Boy Ortalamamız Neden Değişiyor ?

Genetiğimiz, beslenme ve sosyo-ekonomik yaşantımız, fiziksel ve ruhsal sağlığımızın çokça etki ettiği boy uzunluğu konusunu Türkiye boy ortalaması baz alındığında, son yıllarda hem kadınlar hem de erkekler açısından uzama artışı yaşandığını görmekteyiz. Bu artışın nedenleri nelerdir?

Özellikle çocuklukta karşılaşılan hastalıklar boy uzamasını büyük bir ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple çocukluk ve erken ergenlik çağı hastalıklarında hızlı müdahale edilebilen kişilerin, sağlıklı olan kişilerdeki gibi boy uzamasını ve gelişimini yukarı doğru şekillenmiştir.

Sağlık sektörünün durmadan gelişmesi, yiyeceklerin besin değerlerinin ve saklama koşullarının iyileştirilme çalışmaları ve salgın hastalıklarla mücadelelerde alınan yollar göz önüne alındığında Türkiye’de olduğu gibi dünya çapında da boy ortalamasında bir artış olduğundan bahsedebiliriz.

Dünya üzerinde, gerek turistik gerekse barınma ve çalışma için ülkeler arası geziler ve göçler arttıkça ülke dışı evliliklerin de artması ile boy genleri de milletler arası genetik değişiklik aktarımına sebep olmuştur. Bu sebeple örneğin Asya ülkelerine giden Avrupalılar boy ortalamasını artırırken, tam tersini yaşayan ülkelerde de boy kısalmaları yaşanmaya başlanmıştır.

Ülkemizde ise kişiler arasındaki boy farklılıkları oldukça fazladır. Dünyanın en uzun insanı Sultan Kösen ülkemizde yaşamaktadır. Sultan Kösen 2 metre 51 santim boy ve 60-62 numara ayakları ile yaşamını sürdürmektedir.

Türkiye Boy Ortalaması 2023:

Yukarıda saydığımız birçok nedenden dolayı Türkiye’nin boy ortalaması son yıllarda, genç ve orta yaşlı nüfusa bakıldığında arttığı görülmektedir.. Genç ve orta yaşlı grubun Türkiye’nin genel boy ortalamasının üstünde seyrettiği görülür. 2023 yılı Türkiye boy ortalamasına baktığımız zaman erkeklerin 176 cm kadınların da 162 cm olduğu belirlenmiştir.  Türkiye boy ortalaması 2022 yılı verilerine dönüp bakacak olursak Türk erkeklerin boy ortalamaları 1.74 cm, kadınların ise 1.59 cm olarak belirlenmişti. Son 30 yılda Türkiye boy ortalamasında 3,5 cm artış yaşandığını kanıtlar.

2023 Türkiye Boy Ortalaması Yaş Gruplarına Göre Dağılımı:

  • 15-24 yaş arası: 169 cm
  • 25-34 yaş grubu:170 cm
  • 35-45 yaş grubu: 168 cm olarak belirlenmiştir.

Türkiye boy ortalaması, Dünya boy ortalaması 2023 değerleriyle kıyaslandığında Türk erkeklerinin; Fransa, Avusturya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Almanya, Kanada, Romanya gibi ülkelerden kısa fakat ABD, Çin, İngiltere ve Romanya gibi ülkelerden daha uzun olduğu, Türk kadınlarının ise Polonya, İspanya, İsveç, Norveç gibi Kuzey ülkelerindeki boy ortalamalarına göre kısa; Ermenistan, Şili, Arjantin ve Çin’e göre daha uzun olduğu görülmektedir.

Türkiye Erkeklerin Boy Ortalaması 2023:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmalarına göre, Türkiye’de ki erkeklerin boy ortalaması 176 santimetre olarak belirlenmiştir. Bu ölçüt, birçok ülkenin üstünde kalmaktadır. Türk erkeklerinin boy ortalamasının birçok ülkeye göre fazla olmasının nedeni ise ergenlik dönemlerinde gösterilen hızlı boy artışı, genetik faktörler ve sağlık durumlarıdır.

Elevold Marka Boy Uzatan Tabanlık Nasıl Kullanılır?
Boy Uzatan Ayakkabı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Dilek listesi
Son Görüntülenen
Kategoriler
Whatsapp