Boy Uzatan Ayakkabıların Taban Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Ayakkabıların zeminle temasını sağladığı için en önemli parçası tabandır. Çoğu ayakkabının tabanı doğal deri yani kösele, doğal kauçuk, poliüretan veya polivinil klorür(PVC) bileşiklerinden ve çeşitli malzemelerden yapılabilir. Tabanlar tek bir katmanda tek bir malzeme kullanılarak yapılmış veya birden fazla yapı veya katman ve malzeme ile karmaşık yapıda olabilir. Birden çok katman kullanıldığında tabanlar; bir iç taban, orta taban ve bir dış tabandan oluşabilir.

Kösele Taban

Tabanlar her ayakkabı için farklı bir görüntü sunar. Örneğin kösele tabanlar doğallıkları ve klasik görünümleri ile ön plana çıkarlar. Kösele, küçükbaş-büyükbaş hayvanların derilerinden üretilen, dayanıklı ve oldukça sert yapıda olan bir malzemedir. Birçok ayakkabıda kösele taban kullanılabilse bile tabanın doğal olması ve suya dayanımı az olması nedeniyle kışlık modellerde kösele kullanımı tercih edilmez.

Kösele tabanların kullanılabileceği erkek ayakkabı modelleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Bağcıklı Klasik Ayakkabılar: Klasik görünümü sağlamak için derby, oxford ve blucher stili bağcıklı ayakkabılarda kösele taban sıkça kullanılır.

-Loaferlar: Yaz için üretilen çoğu bağcıksız ayakkabı modelin tabanında kösele kullanılır.

-Tokalı Klasik Ayakkabılar: Klasik tokalı ayakkabılar için kösele taban sıkça tercih edilir.

-Botlar: Kışın kullanılmalarına rağmen bazı botlarda pençeli kösele kullanılabilir.

Gizli topuklu kösele taban hakiki deri boy uzatan ayakkabılarımızı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Neolit Taban

Aşınma dayanımı yüksek olan diğer bir malzeme ise İtalyan Kösele de denilen neolit tabandır. Bu malzemenin kayma direnci düşük olduğundan yazlık ayakkabılar için daha çok tercih edilmektedirler.

İtalyan kösele ayakkabı kavramı genel anlamda kaliteli ve klasik tarzdaki ayakkabıları nitelemek için sıkça kullanılır. Burada geçen kösele kavramının tam olarak doğal deri kösele ile alakası bulunmamaktadır. Pişirilerek levha haline getirilmiş bir kauçuk türüdür. Neolit maliyet açısından köseleden daha uygun fiyatlıdır. Kalite olarak da köseleye en yakın taban olarak kullanılabilir. Neolit benzersiz bir malzemedir. Hemen hemen aynı olduğu için köselenin en iyi alternatifidir.

Neolit tabanlı gizli topuklu ayakkabılarımızı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Tabanları

Poliüretan tabanlarının ise iç yapıları gözenekli süngerimsi bir yapı olduğu için özgül ağırlıkları oldukça düşüktür. Bu özelliklerinden dolayı kalın yapılı veya dolgulu tabanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Poliüretan tabanlar hafif olmalarının yanı sıra yüksek kayma dirençlerinden dolayı ayakkabıcılıkta çokça kullanılmaktadır.

Spor modellerde ise en fazla Air taban denilen bir malzeme kullanılmaktadır. Dayanıklı ve esnek bir yapıya sahiptir. Günümüzde daha çok koşu, basketbol, voleybol vb. gibi performans ayakkabılarında kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebebi air tabanın basınçlı hava sayesinde çarpma anında sıkılaşması ve daha sonra tabanın orijinal şekline ve normal haline anında geri dönebilmesidir. Performans ayakkabıları dışında air tabanlar günlük giyimde de sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Özellikle günlük sneaker modellerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Hem rahat olması hem de insana hava yürüyormuş hissi tanıması air tabanın tercih edilmesinin en büyük sebeplerindendir. Air taban daha az enerji harcanarak daha yüksek performans gösterilmesine de yardımcı olmaktadır.

Boy uzatan erkek spor ayakkabılarımızı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Türkiye Boy Ortalaması 2022
Doğru ve Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Dilek listesi
Son Görüntülenen
Kategoriler
Whatsapp